Renovering av Hedslundsvägen startar vecka 41
Publicerat: 2026-09-29 08:51 - Skrivet av Magnus Eriksson
Nu är det dags för den planerade renoveringen av Hedslundsvägen. Peab planerar att påbörja arbetet onsdag vecka 41 med fräsning och justering av vägen. Målsättningen är att dessa arbeten ska färdigställas under samma vecka.
Under vecka 42 planeras därefter den nya vägbeläggningen att läggas. Arbetet omfattar bland annat förstärkning och justering av vägkroppen samt en ny beläggning, vilket ska ge Hedslundsvägen en betydligt bättre och mer hållbar standard.
Under arbetets gång kommer framkomligheten periodvis att vara begränsad och det kan förekomma väntetider. Vi ber därför alla som använder vägen att visa hänsyn, hålla låg hastighet och följa eventuell skyltning och anvisningar från Peab.
Vi hoppas på förståelse för de tillfälliga störningar som arbetet kan innebära. När allt är färdigt kommer vi förhoppningsvis att ha en Hedslundsväg som håller en bra standard under många år framöver.
Preliminär tidsplan
Onsdag vecka 41 – fräsning och justeringsarbeten påbörjas
Vecka 41 – förberedande arbeten färdigställs
Vecka 42 – ny vägbeläggning läggs
Tidsplanen är preliminär och kan påverkas av exempelvis väder och andra förutsättningar i arbetet.